Muhteşem Su Kabakları

IMG_20170507_144149_848-03

Su kabakları gördüğüm ilk günden beri yeşil rengi ve estetik duruşu ile gönlümü fethetmiştir. Su kabakları bu kadar zahmetle ve sevgi ile işlendiğini bilmiyordum.

Su kabakları gerçekten emek ile işleniyor.Ayvalık Küçükköy ‘de gezerken çok şirin bir yer ile karşılaştım. Tam bu işin hakkını veren çok sevimli bir su kabak evi ile karşılaştım.Çok güzel bir çift bahçelerinde yetiştirdikleri su kabaklarına sevgilerini katarak işliyorlar.Kapıdan içeriye girdiğiniz anda büyüleniyorsunuz. Zerafeti ile ışıl ışıl parlayan renkleriyle sizi masallar diyarına götürüyor sanki… İster satın alabilir, isterseniz de gezebilirsiniz. Yasemin Kabbak Evi’ni  anneler günü yaklaşırken eğer Ayvalık yakınlarındaysanız hediye olarak bu el emeği su kabaklarını anneniz için seçebilirsiniz.

 

IMG_20161121_164949-02-01

IMG_20161121_164201-02

Su kabakları işlenerek hayata geri kazandırılıyor. Su kabaklarının en bilindik yeri Bodrum dur.

Eski yıllarda matara,hamam tası ve saklama kabı olarak kullanılırmış.Su kabaklarının doğal olduğu için baharat saklamak için kullanırlarmış.Doğallığından dolayı güvelenmeyi ve rutubeti önlüyornuş.

Su kabakları artık yetiştirilmiyor. Kabaklar artık çoğu yerde ölü kabağı olarak geçiyor.Nesli tükenmek üzere olan su kabaklarına bizlerin sahip çıkması gerekiyor.

momssweetbaby&

momssweetbaby

 Ben bitkilere doğanın rengine aşık.. Elimden geldiğince sağlıklı organik yaşamaya ve yaşatmaya çalışan. Sosyoloji ve Güzel Sanatlar mezunu üstelik araştırmayı ve insanlara yararlı bilgiler getirmekten mutlu olan bir eş bir annneyim.  

İlk yorumu yapan siz olun