Ayvalık ve Biz…

IMG_20140909_131440

Dokunduğum taş duvarlar mı! bastığım toprak mı! soluduğum hava mı! yoksa büyükbabamın burada neler yaşadıklarımı beni ürperten. Kekik kokusuyla karışmış zeytinyağının, nemli eskimiş taş evlerin kokusu burnunuza hafifçe çarpar eski sokaklar da dolaşırken. Yaşanmışlığın halen bozulmadığı o boş sokaklar sizi anlamsızca ürpertir… Ayvalık benim için hayatım da çok özel bir yeri olan küçük bir kasaba. Doğal güzellikleri bir tarafa, bu topraklar da bir geçmişimizin olması beni bu kadar çekiyor ve etkiliyor herhalde bilemiyorum. Büyük büyük dedem Midilli den büyük mübadele zamanın da Ayvalığa zorunlu göç yapmışlar ve yerleşmişler. Anneannem Ayvalık ‘ta doğmuş. O yüzden anneanne vatanım diyorum. Sene boyunca çok kez ziyaret ettiğimiz ve tatil yaptığımız bir yer, ailemizin de evi olduğu için sık sık buradayız. Ayvalık bize huzur veren bir yer (kalabalık olmadığı zamanlar da tabii.) Ayvalık doğal güzelliklerinin olduğu müthiş bir yer. Ama bazen bu doğallıkları yalnız bırakmak lazım. Bir yeri keşfedip, eğlenip tatilimizi yaptıktan sonra arkamıza hiç bakmadan uzaklaştığımız, bir yer olmak üzere…Ayvalık. Bu doğal güzellikleri biz insanlar mahvediyoruz. Sadece Ayvalık için değil tüm doğal yerler için geçerli.

2014-08-26-00.20.38-1024x1008

 

Sabah kalktınız sakin, sessiz ve doğal kahvaltı yapacak bir yer arıyorsanız. Size Ayvalık  RED PAUSE BİSTRO cafe’yi tavsiye ederim.(Armutçuk sahilde) Güzel bir kahvaltı yaparken yanında da zeytinyağın da kızarmış pişi yiyebilirsiniz. Eşinizle, sevgilinizle ve ailenizle RED PAUSE gece de gidebilirsiniz güzel bir müzik eşliğinde deniz den gelen hafif bir esinti ve yosun kokusuyla keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. :))))

 

2014-10-13-09.16.39-769x1024

IMG_20140818_230423-1024x768

Ayvalık’ta Gün Batımı

Ayvalık sakinliklerle dolu (özel günler hariç) dogal güzellikleri olan tatlı küçük bir kasaba. Sakinlik arayanların gidip tatil yapabileceği tatlı ve huzurlu bir yer. Özellikle gün batımı ayrı güzel olabiliyor.

IMG_20130624_114223-1024x1024

IMG_20140909_131440  Ayvalık’ta neler yapabilirsiniz ilk önce sarımsaklının berrak denizin de yüzebilirsiniz. Sarımsaklının suyu alışılmışın dışında soğuk bir suya sahip. Uzun bir sahile vardır. Biz bu soğuk suyu çok seviyoruz. Özellikle Kayra için soğukmuş, sıcakmış deniz suyu hiç önemli değil. Dalganın o minicik ayakları ıslatması çok hoşuna gidiyor. Hangimiz suyu sevmeyiz. Gözlerimizi kapatıp hiç bir şey düşünmeden dalganın sahile vuruş seslerini dinlemek…. Hayatımızın bu sakinlikte geçmesi ne muhteşem olurdu. Su gerçekten hayat değil mi! Şeytan sofrası buraya çıktığım manzara dan çok yaşanmış hikayeler beni ürpertiyor. Adını koyamadığım bir duygu ile boş boş manzaraya bakıyorum. Üzerinde Şeytan’ın ayak izi bulunduğuna inanılan ve halkın madeni para atarak ve bez bağlayarak dilek dilediği, insanın şeytandan ne gibi bir dileği olabilir. (ne kadar saçma bence) masmavi bir gökyüzü görmek istiyorsanız kaçırmayın derim. Otopark sorununuz olabilir. Özellikle gün batımın da yer bulamayabilirsiniz.   Ayvalık tostu yemeden gitmek olmaz tabi ki. Ayvalık tostunu yenebilecek en iyi yerlerden biri B.O.E.D (Birlik Ortopedik Engelliler Derneği). Ayvalık tostunu hakkını veren damağınız da gerçek bir lezzettin kalabileceği özel bir yer. B.O.E.D (Birlik Ortopedik Engelliler Derneğine ) ait lezzetli bir yer.

2014-10-13-10.45.18

ayvalık-boedB.O.E.D

Ben Ayvalık tostunu kestirip yarısını yiyorum. Benim gibi diyabetseniz biraz daha dikkat etmeniz gerekiyor. Şekerinizi kontrol ettikten sonra gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz. Tavsiye ederim.

IMG_20140818_230323-1024x575Leda

Ayvalık’ta dondurma sarımsaklıdaki “LEDA ” yenir. Çok uzun kuyruğun oluştuğu bir yer ama inanın değiyor. Ayvalık ta bir çok yer de dondurma yedim. Ama burada ki lezzeti bulamadım. Benim gibi diyabetliler için de şekersiz dondurma var. Tavsiye ederim güvenle yiyebilirsiniz. Hediyelik eşya almak isterseniz, Ayvalık merkez ve Cunda adresiniz olabilir. Enteresan takılar arıyorsanız mutlaka Cunda’ya gidin derim. Hediye edebileceğiniz bir çok şeyi bulabileceğiniz ve hatta kafanızın karışacağı noktalardan biri olabilir. Sessizliği yaşamak ve zeytin kokusunu  solumak isterseniz bu yer Ayvalık’tan başka bir yer olabileceğini zannetmiyorum. Ayvalık’ı  Ayvalık olarak  bırakmak bizim elimiz de. Bir çok güzellik yok olmak üzere Ayvalık’ta bu yerler biri. Sorumluluklarımızı yerine getirerek tatil yaparsak geleceğimize bu güzel yerleri tanıma fırsatı sunarız.

 

Momssweetbaby & Tatligebeler

momssweetbaby

 Ben bitkilere doğanın rengine aşık.. Elimden geldiğince sağlıklı organik yaşamaya ve yaşatmaya çalışan. Sosyoloji ve Güzel Sanatlar mezunu üstelik araştırmayı ve insanlara yararlı bilgiler getirmekten mutlu olan bir eş bir annneyim.  

İlk yorumu yapan siz olun