Bebeğim Sünnet Oluyor!

2014-08-07-15.24.11

2014-08-07-15.24.11

Sünnet gerçekten Anne-Babanın verdiği çok önemli bir karar, yaptıracağınız hastaneden doktor a kadar çok iyi araştırmalısınız. Bebeginizin doğduğu zamandan 18 Ay’a kadar sünnet yaptırabilirsiniz. Daha sonra ki yaşlar da yaptırmak pek tavsiye edilmiyor. 3 ve 5 yaş aralığın da çocuk babasını örnek aldığı için psikolojik sorunlara yol açabiliyor. Sünnet olduktan sonra çektikleri acı dan dolayı Anne-Baba’yı suçlama uzun bir süre devam ediyormuş. 1 yaşına kadar erkek çocuklarda idrar yollarında iltihaplanma, kız çocuklarına göre daha yüksek olduğu gözlenmiş. 1 yaşına kadar sünnet ettirilmesi idrar yolları enfeksiyonu geçirme riskini önemli ölçüde azaltıyor. Bazı arkadaşlarımın çocuklarında da karşılaştığım gibi sünnet derisi dar olabiliyor ve çocuk işeme zorluğu çekebiliyor. Ve zorunlu sünnette başvuruluyor. Çocuğunuzu erken yaşta sünnet yaptırdığınız  zaman hep psikolojik açıdan hem de sağlık açısından bu sorunların hepsi giderilmiş oluyor.

Biz bu kararı verdik, verdiğimiz karardan da çok memnunuz. İyi ki yaptırmışız oğlumuz sünnet oluyor. Kayranın sünnetinin ileriki yaşlar da olmasını pek istemedik. İleri ki yaşlar da yapılan sünnetlerin çocuğun ruhsal sağlığı hem de yaşadığı o acı olumsuz sonuçlar doğurabilirdi. Bebekler için artık çok gelişmiş yöntemler var. Plastik kelepçe yöntemiyle yapılacak. Plastik klipsle sünnet derisi sıkıştırılarak kesiliyordu. Sünnet olduğu gün isterse denize bile girebilirmiş. Sadece her gün antibiyotikli krem süreceğiz o kadar. Şu an Kayra 12 aylık ve en doğru zaman olduğunu düşündük. Sabah erkenden Kayrayı ameliyata alacaklar.
Vee zaman geldi. Bebeklere narkoz verilmiyor. Çok az miktar da gazla bayıltıyorlar. Kayrayı halen emzirdiğim için gece 3:00 ten sonra hiç emzirmedim. Sabah 8:30 gibi içeri aldılar. Almadan önce sakinleştirici bir şurup verdiler. Gerçekten çok  işe yarıyor. İlk önce çakır keyif oluyor, daha sonra içeriye alıyorlar. Ameliyat  yaklaşık 40-45 dk sürüyor.
 IMG_20140806_184233-300x225
Kayra ameliyattan çıkarken çok ağladı. Onun çığlıklarına koştuk. Hiç bir şey hissetmedikleri için bebekler ayılırken çok ağlarlarmış. Kayra  yaklaşık 30 dk ağladı. İçimiz parçalanıyor her ağlayışını duydukça, anne-baba olmak böyle bir şeymiş.
Kayra 24 Ağustos 2013 sünnet oldu. Kayrayı sünnet yaptırmak verdiğimiz en doğru karardı. Verdiğimiz karardan dolayı çok memnunuz. Plastik klips yöntemiyle sünnet yaptırmayı ayrıca tavsiye ederim. Çok doğru verilecek bir karar hiç şüpheniz olmasın.
 2014-07-17-10.55.34-240x300
mevlüt soframız

IMG_20140725_154234-300x300

Mevlüt Sekerimiz

Kayranın aklı ermeye başladığı zaman keyifli vakit geçirsin diye sünnet düğünü yaptırmaya karar verdik. Biz şimdilik Kayraya  mevlüd yaptık. Darısı sizin başınıza…..
  Momssweetbaby&tatlıgebeler

momssweetbaby

 Ben bitkilere doğanın rengine aşık.. Elimden geldiğince sağlıklı organik yaşamaya ve yaşatmaya çalışan. Sosyoloji ve Güzel Sanatlar mezunu üstelik araştırmayı ve insanlara yararlı bilgiler getirmekten mutlu olan bir eş bir annneyim.  

İlk yorumu yapan siz olun