Çocuğuma Şeker Verme..

wpid-sketch130235711-01-01.jpeg

14 Kasım’ın Dünya Diyabet Günü olarak kutlanması, şekerin ve işlenmiş gıdaların ne kadar zararlı olduğunu bir kere daha farkında olmamızı sağlıyor.

“Çocuğuma şeker verme” sözünü sonuna kadar savunuyorum. Bir anne olarak çocuğuma şekerin ve raf ürünlerinin tadına hiçbir şekilde baktırmamanın mutluluğu içindeyim. Oğlumu şekersiz yetiştirmenin geri dönüşümlerini yavaş yavaş alıyorum, gerçekten gururlu ve mutluyum.”Çocuklar şeker yer” düşüncesi ile oğlum Kayra’ya şeker verdiklerinde “teşekkür ederim ben yemiyorum, meyveniz varsa yerim” demesi büyük bir mutluluk benim gibi bir anne için.

Çocuğunuza şeker vermeyin, lütfen. Sizin çocuğunuza şeker vermeniz demek “ben sana değer vermiyorum,hasta olman için uğraşıyorum” demektir.
Diyabetin çocuk yaşlarda ortaya çıkması hem çocuğu hem de ailesinin psikolojisini olumsuz yönde etkilediğini biliyor musunuz! Küçük yaşta çocukların bu hastalığa yakalanması ömür boyunca yaşam standartlarının sınırlandırılması anlamına geliyor.Böyle bir hastalık ilk önce çocuk için daha sonra da aile bireyleri için kendilerine yapılan çok büyük haksızlık olarak düşünür ve mutsuz olurlar.Küçük yaşta diyabet hastalığına yakalanan  çocukların içecek ve yiyeceklerinin kısıtlanmaları bu tür yiyeceklere alışmış çocuklara yapılacak en büyük haksızlık değil mi?
Kısıtlanan her şey bir zaman sonra insana çok tatlı gelebildiği gibi..İstediği gibi davranamama özgürlüğünün yerini çocuklar da hırçınlık ve aksilik alır,(kendimden biliyorum). Kabul etmesi hiç kolay değil, özellikle bir anlık yapılabilecek bir hatanın  yaşamını sonlandırabileceğini bilmek.

Diyabet bir o kadar  kolay olan, bir o kadar da zor bir hastalıktır. Önemli  olan kabullenebilmektir. İlk önce anne ve babanın bu hastalığı kabullenerek çocuğunun gözünden bakması gerekir. Aile olmak burada çok önemlidir. Çocuğunuzun yanında diyabetliymiş gibi davranıp çocuğunuza destek olmak, psikolojik olarak kabul etmesinin çok büyük bir önemi vardır.
Dünyada 542,000 diyabetli çocuğun olduğunu biliyor muydunuz!

382 milyon kişi diyabetle savaşıyor. İyi tercih de,kötü tercih de bizim elimizde. Sağlıklı bir yaşama bir önce evet dememiz gerekiyor.

Ailelerin küçük yaştan itibaren çocuklarına sağlıklı beslenme alışkanlıkları getirmeleri bu hastalığa yakalanmamaları, bu rahatsızlığa yakalansa bile çok çabuk kabullenmeleri açısından çok önemli.Lütfen çocuğunuza şeker yerine meyve ,abur cubur  yerine sağlıklı atıştırmalıkları (kuru üzüm, kuru incir, ceviz, fındık vb.) öğretebilirsiniz.Ben şeker’e “hayır”diyorum ve oğluma da bunu öğretiyorum. Şeker’ e “hayır”demeyi öğretmeliyiz.:)) Sevgiler

Momssweetbaby&

momssweetbaby

 Ben bitkilere doğanın rengine aşık.. Elimden geldiğince sağlıklı organik yaşamaya ve yaşatmaya çalışan. Sosyoloji ve Güzel Sanatlar mezunu üstelik araştırmayı ve insanlara yararlı bilgiler getirmekten mutlu olan bir eş bir annneyim.  

İlk yorumu yapan siz olun