Çocuğunuzla Renklerin Hayatı…

Screenshot_2020-04-27-18-05-01

Çocuğunuzla ne kadar kaliteli zaman geçiriyorsunuz?

Bu çok önemli bir soru düşününce ,yaşadığımız hayat o kadar hızlı akıp geçiyor ki akşam olduğunda geriye kalan kocaman bir yorgunluk oluyor özellikle çalışan ebeveynseniz eğer..  Zamanın çocuklarımız için de çok hızlı akıp geçtiğini unutmayalım ,göz açıp kapayıncaya kadar büyüyorlar.Belli bir yaştan sonra bizimle zaman geçirmek istemeyecekler eğer şimdi biz onlarla zaman geçirmek istemezsek..

Güzel vakit geçirirken onların gözlerindeki ışıltı ve sonrasında “anne-baba biz bugün çok güzel zaman geçirdik” demesi dünyalara bedel…

Bugün çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmek ve kendilerini özel hissettirmek için birkaç önemli ipucu paylaşmak istiyorum.

-Yemek saatini özel bir zaman yapın.

Tamam, bu her zaman gerçekleşmez. Bazen yemeklerin masaya çabucak gitmesi gerekir ve bazen gün bizden uzaklaşır, Çocuklarınızın mutfakta size yardım etmesini isteyin.Eğer sofrayı çocuğunuz hazırlarsa daha güzel olacağını söyleyin, öyle ki çocuklar ölçmeyi, karıştırmayı, dökmeyi, soru sormayı, şarkı söylemeyi,yardım etmeyi ve daha fazlasını yapmayı seviyorlar…. Bu yüzden de mutfakta benimle çalışmak için sadece”hadi” mutfağa dediğimde seviniyor.

Bir film için birlikte patlamış mısır patlatın..

Bir kova patlamış mısır patlatın.Mısır patlatırken mutlaka mısırların fırlayacağı yerler vardır ve bu onların çok hoşuna gidiyor. Vee güzel bir film seçin, hatta haftalık favori bir şovla bir gelenek yaratmaya davet edin. Sarılmaya,zıplamaya başlıyorlar hemen . ve genellikle o süre boyunca birlikte yaşam hakkında bizlerle sohbet ediyorlar.

 

popcorn-802047_1920.jpg

 

-Zıplayın;

Koltuk minderleriniz çıkıyorsa eğer yere koyun çok kısa bir zaman üzerinde zıplayın inanılmaz zevkli (bir taşla 2 şey elde edin) hem zayıflayın hemde çocuğunuzla zaman geçirin..

-Çocuklarınızla renklendirin hayatı

Boyama, beynin sürekli olarak hayal gücünü çalıştırmasının bir parçasıdır ve rahatlatıcı etkisi vardır.Çevremizde olanlarla bağlantıyı kesmemize ve başka bir şeye odaklanmamıza yardımcı olabilir. Bir başka büyük artısı ise paylaşımınıza yardımcı olur.

Screenshot_2020-04-04-19-01-09

-Mutfağa girin;

Birlikte kurabiye yapın en kolay yol bu açıkcası (eğer ki mutfağı temizlemek benim için sorun değil diyenlerdenseniz o zaman sözüm yok) malzemeleri siz karıştırın şekil vermeyi çocuğunuza bırakın bu çok eğlenceli ve kolay..(sonrası için yaniii..) :)) Yok biz illa kek yapacağız derseniz eğer tek tek bardaklara malzeme koyun ve çocuğunuzun kek yapması daha kolay olacaktır. Ben en son kek yaptırdığım da (1 hafta önce) yumurtaların  tamamı yerdeydii :)) olsun benim oğlumun mutlu olması daha önemli dedim ve umursamadım böylece çok güzel bir gün geçirdik..

Screenshot_2020-04-12-13-50-00-01

  -Oyun gecesiyle kazanın

Tüm aile ile oyun oynamaktan, birebir bulmaca oynamaya kadar birlikte oynamak birbirinize bağlanmak ve harika anılar bırakmak  için harika bir yol! Çocuklar masa oyunlarını severlerler birlikte oynamak için de bir o kadar  heyecanlanırlar ,isim-şehir oynamak, bulmacalar ya da kendi monoply yapmak gecenizi renklendirmenin açık iletişimin daha fazlasına izin verir. Biz büyük bir karton üzerine 1 ‘ den 200 ‘e kadar sayılar yazdık

SEK SEK OYNA

Biz parkeye renkli tebeşir ile sek sek şekli çizdik. Sizler eğer parke olmaz derseniz beyaz  yada kullanmadığınız bir örtüye  tebeşir ile çizebilirsiniz.Yıkanınca çok kolay çıkıyor merak etmeyin.sizler parkeyi tebeşir iSilgi yada bir çorap’ı taş yerine kullanıp işaretleyebilirsiniz.Denemeye değer çok zevkli..

h

 

SELİN ÖĞRETMEN İLE ÖĞRENME ZAMANI;

IMG-20200429-WA0046-01

Sahip olmadığınız zamana odaklanmak yerine, çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmek ve küçük değişiklikler  yapmak ister misiniz?

İyisini en sona sakladım Selin Öğretmenimiz oğlumun biricik öğretmeni . Evde çocuklarınız hem bilgi sahibi olsun hem motor becerisi gelişsin,  çalışsın diyorsanız kesinlikle takip edin. Çocuklarınız ile kaliteli zaman geçirmenin yollarından biri de Selin Öğretmeni takip etmek..

İNSTAGRAM- Öğretmen_Selin

YOUTUBE  –  Selin Öğretmen

 

Hangi yolu seçerseniz seçin, en büyük güç sadece bunu gerçekleştirmektir.. Çocuklar ile bir şeyler  yapmak çok eğlenceli ve yorucudur.Alışkanlığa girmeye başladığınızda ise gerçekleşmesi daha kolay olacaktır ……ve o emeğin meyvelerini de göreceksiniz!

 

Aklıma gelenler bu şekilde daha fazla akılıma gelir ve yeni etkinlikler öğrenirsem paylaşacağım,sizlerinde bildiği değişik etkinlikler var ise bana gönderin burada yayınlıyalım şimdilik sevgilerle..

 

 MOMSWEETBABY&

 

momssweetbaby

 Ben bitkilere doğanın rengine aşık.. Elimden geldiğince sağlıklı organik yaşamaya ve yaşatmaya çalışan. Sosyoloji ve Güzel Sanatlar mezunu üstelik araştırmayı ve insanlara yararlı bilgiler getirmekten mutlu olan bir eş bir annneyim.  

İlk yorumu yapan siz olun