Diabetli Olmak

1411870550

 

Diabetli olmak ; demek hayattan vazgeçmek demek değildir.Vücuduna daha fazla değer vermektir. Şu an panik içinde bu yazıyı okuyorsanız,  rahatlayın ve derin bir nefes alın, çünkü yalnız değilsiniz…

Bir çok kişi için diabet umutsuzluk ve kaygıdır.Aynı şeyleri bende yaşadım. İnsanın beyninde yankılanan “acabalar” hiç bitmez.İyi bir kontrol ve  biraz iradenizi sıkı tutmakla başlayabilirsiniz,hiçbir şey için geç değildir.

Diyabetliysen insanların ön yargılarıyla karşı karşıyasın (ay yazık vah vah) bunu diyen insanlarla o kadar  fazla karşılaştım ki, nasıl yani diye bir sendelerdim.Uzun zaman kimseye diyabetli olduğumu söylemedim, sadece bu acayip düşüncelerin hedefinde kalmamak için. Hey! arkadaş ben diabetim, bulaşıcı bir hastalığım yok yani ben senden bile sağlıklıyım arkadaşım…

Diabetli olmak; demek ne demek! o yanlış düşünen beyinlere açıklamak lazım bence artık. Diabet kendine ve yediklerine dikkat ettiğin sürece çok fazla sağlıklı yaşamaktır.

Diabetli olmak; demek herşeyden mahrum kalıcağınız anlamına taşımıyor. Bende herkes gibi herşeyi yiyebiliyorum ve herkes gibi yaşıyorum, tabiki sınırlarınızı bildiğiniz sürece. Diyabetliyseniz ve bu tatlı yemeceğiniz anlamını taşımıyor, önce şeker durumuza bakar ve yemek istediğinizi tadımlık abartmadan tüketebilirsiniz. Ben canımın istediği herşeyi yiyebiliyorum fakat sadece çok ufacık bir parça ve tabiki sürekli değil.

Diabetli olmak; anne olmaktan vazgeçmek demek değildir, istemekten vazgeçmemektir. “Diabet ve gebelik bir arada tehlikelidir” derler. Önlemini almazsanız tabiki tehlikeli, yapmanız gereken ilk şey iyi bir endokrinoloji uzmanı bulmak ve diyabetinizi kontrol altına almak ile başlayabilirsiniz.İradenizi kontrol edip sağlıklı beslenmek diabetinizi kontrol altına almakta ilk sıralarda ve tabiki HbA1c sürekli  ölçtürmekte. Siz istedikten sonra hiçbir  şey imkansız değildir.

 

d

 

Diabetli olduktan sonra hayatımın değişeceğini sanıyordum ama hayatım pek değişmedi,ben değiştim. Stresli ve yoğun zamanlarımda bile  kendime bir sütlü kahve koyup gözlerimi kapatıp gülümsebiliyorum. Diabetten önce bir gülümsüyordum, şimdi 2 kat gülümsüyorum.Çünkü daha sağlıklıyım ve artık  kontrollüyüm, kontrol bende .Sağlıkla kalın…  :))

 

Momssweetbaby&

momssweetbaby

 Ben bitkilere doğanın rengine aşık.. Elimden geldiğince sağlıklı organik yaşamaya ve yaşatmaya çalışan. Sosyoloji ve Güzel Sanatlar mezunu üstelik araştırmayı ve insanlara yararlı bilgiler getirmekten mutlu olan bir eş bir annneyim.  

İlk yorumu yapan siz olun