Diyabetik Kabak Tatlısı

2015-01-19-14.24.38-1024x820

Kabak demir, potasyum, bakır, kalsiyum, karbonhidrat, magnezyum, protein, lif, A, B1, B2, B3, C, ve E vitaminleri içerir. Bu yüzden fazla yediğiniz zaman kan şekerinizi yükseltebilir, ama aynı zamanda içerdiği lif nedeniyle iyi etkileri de vardır. 

Kabak turuncu renginden dolayı iltihaplanma ,akciğer kanseri ve kalp hastalığından korunmaya yardımcı olur. Bal kabağı benim en sevdiklerimin arasında yer alır. Evimizden eksik olmuyor anlayacağınız. Diyabet olmam buna engel değil yani kararında yerseniz gayet olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Diyabetik olmam kabak tatlısını yemeyeceğim anlamına gelmez, bunun da çok güzel bir çaresi var bize özel şekerler. Diyabetik kabak tatlısını yapmak normal kabak tatlısını yapmaktan hiç bir farkı yok.   Düzenle

Takita toz tatlandırıcı kullanıyorum ve memnunum. Yaptığım diğer tatları da en kısa zaman da paylaşacağım.   

  • 1 kg kabak 
  • 1 Su bardağı diyabetik şeker 
  • Tahin
  • Ceviz

1 kg kabağının üzerine 1 bardak diyabetik şekeri dökün kendi suyunu salana kadar bekleyin. Suyunu salınca kısık ateşte pişirin. Tahin ve cevizle kendinize servis yapabilirsiniz.   

momssweetbaby&tatligebeler

momssweetbaby

 Ben bitkilere doğanın rengine aşık.. Elimden geldiğince sağlıklı organik yaşamaya ve yaşatmaya çalışan. Sosyoloji ve Güzel Sanatlar mezunu üstelik araştırmayı ve insanlara yararlı bilgiler getirmekten mutlu olan bir eş bir annneyim.  

İlk yorumu yapan siz olun