Ekşi Maya Yapımı

wpid-wp-image-1778087238jpeg.jpeg

Ekşi maya ne zamandır yapmak istiyordum fakat bir türlü denemeye fırsat bulamamıştım.Gittiğim bazı yerlerde ekşi mayalı ekmek satılıyordu; ben ise yalvar yakar azıcık mayalık alabiliyordum.Bu iş böyle olmayacak dedim, olsa da olmasa da ben bunu başarmalıydım. 

Böylece maya hikayemiz başladı.Nedir bu ekşi maya ;

Ekşi maya “ilkbaharda  yağan ilk yağmurun suyu ile yapılırmış ” adına da mart hamuru denirmiş. Un ve su ile oluşan hiç bir katkı maddesinin kabartıcılarının içermediği hamurdur. 100-200 yıllık eski maya varmış, o kadar kıymetli ki bu ekşi mayalar kıymetini bilene.

Ekşi maya yapmak için kolları sıvıyoruz.Hiç bu kadar kolay olmamıştı.

  • Tahta bir kaşık(deterjan değmemiş)
  • Cam kavanoz
  • Tülbent
  • İçme suyu
  • Çay bardağı
  • Tam buğday unu

Küçük bir kaseye 1 çay bardağı un ve yarım çay bardağı su karıştırın sulu olmayacak küçük bir hamur olacak. Cam kavanoza hamuru koyun üzerine küçük hava alabilecek bir tülbent örtün.Ilık bir köşeye hamurunuzu koyun ve bekleyin.

Hazırladığım hamurun görünüşü böyle, benim yaptığım maya 3 gün sonra hazır hale geliyor.

1.Günümüz

2.Günümüz

Her gün aynı şekilde hazırlıyoruz.1bardak un yarım bardak su şeklinde kavanoza ilave ediyoruz.

3.Günümüz;

 

wpid-wp-image-1037553545jpeg.jpeg

3.günümüz artık mayamız da iyi bakteriler oluştu ve kabardı.Eğer bir kaç gün daha devam edebilirsiniz aynı şekilde..

 

Eminim devam ederseniz daha fazla maya elde ederseniz.Mutlaka deneyin ,kesinlikle deneyip görmeniz gereken bir güzellik.Sevgilerimle :))

 

momssweetbaby&                                                                                                                                                                                                                              Jale

momssweetbaby

 Ben bitkilere doğanın rengine aşık.. Elimden geldiğince sağlıklı organik yaşamaya ve yaşatmaya çalışan. Sosyoloji ve Güzel Sanatlar mezunu üstelik araştırmayı ve insanlara yararlı bilgiler getirmekten mutlu olan bir eş bir annneyim.  

İlk yorumu yapan siz olun