Ekşi Mayalı Ekmeğim..

wpid-wp-image-2136892243jpeg.jpeg

Artık benim de bir ekşi mayam var yupiii :))))
Organik tarımla uğraşan bir arkadaşımızdan öğrendiğime göre çok kolaymış ekşi maya yapmak, ben daha önce tutmadı diye o kadar ekşi mayayı atmışım ki meğerse tutmuş ve yazık olmuş dökülen ekşi mayalara…

Kendime çok kızıyordum nasıl olmaz diye ama şu an ekşi maya imalatına başlamış durumdayım.Bizi bu hallere düşürenler utansın bir arka bahçeye inek bağlamadığım kaldı.

Ekşi mayam tutarmı tutmaz mı bilemediğim için fotograflayamadım, sadece ekmeklerimin fotograflarını çekebildim.En kısa zaman da ekşi maya ile ilgili yazımı yazıcağım ve instagram adresinde ekşi maya gün gün fotograflayarak yapmak istiyorum ne dersiniz..;)

Ekşi Mayalı Ekmeğim

4 Su bard. Tam buğday unu
2 Su bard. ekşi maya
1,5 Su bard. su
2 Çorba kaşığı tuz
1 bard. çekirdeği çıkarılmış zeytin
1 Çay bard. kuru domates

Ben un ve tuz koyup iyice karıştırıyorum,mayayı daha sonra ilave ediyorum.Tuz ile mayanın direct temas  etmesini istemiyorum,tuz mayanın etkisini azaltır derler benimkiside alışkanlık herhalde.

 

wpid-1453406172937-01-01.jpeg

Zeytin ve domates hariç tüm malzemeleri karıştırıp ele yapışmayacak şekilde yoğuruyorum. 1 gün bekletmek üzere ılık bir yere koyuyorum.1. günün sonunda hamurum olaüstü kabarmış bir biçimde beni karşılıyor.Elime yapışan vıcık bir hamur, zeytin ve domatesimi katıp hafifce yoğuruyorum.Ben uzun bir kalıba koydum ve 1-2  saat daha beklettim.Kabarmış olan ekmeğim 150° de ılınmış fırınımda 30 dk pişirdim. Ve sonuç :)))

Sizin fırınınızın ayarları daha farklı olabilir.Fırınınızın ayarlarına göre pişirebilirsiniz… Sağlıklı şekersiz günler:))

Momssweetbaby&

momssweetbaby

 Ben bitkilere doğanın rengine aşık.. Elimden geldiğince sağlıklı organik yaşamaya ve yaşatmaya çalışan. Sosyoloji ve Güzel Sanatlar mezunu üstelik araştırmayı ve insanlara yararlı bilgiler getirmekten mutlu olan bir eş bir annneyim.  

İlk yorumu yapan siz olun