Ekşi Mayalı Ekmek Kokusu..

20170522_195332-01

Evinde ekmek yapabilirsin.Hayal etmesi bile güzel değil mi! Evde ekmek yapmak düşündüğünüz kadar zor değil; ekmek yapmaya başladığınız zaman gerisi geliyor.Sürekli evde ekmek yapmaya başlıyorsun.Bunu yapmaya başlamak ilk önce sizin istemenizden geçiyor. Not :( Şu an kahvaltı yapıyorum, mesaj yazıyorum bir de bu ekmek yazısını yazıyorum..

Ekşi hamurlu ekmek kalın, çiğnenebilir bir kabuğa ve yumuşak bir iç kısma sahiptir.Sadece un, tuz ve su kullanarak yapılır. Kendi mayanızı nasıl yapacağınızı, koruyacağınızı ve bir ekmeğe nasıl dönüştüreceğinizi öğrenin.Ekşi maya yapımı için tık 

Dolayısıyla ekmek Türklerin  yaşamında ve kültüründe yeri çok fazladır.Sofraya ekmeksiz oturmayız. Anadolu’da ve  Türk kültürünün kökenlerinden bin yıldır devam eden bir lezzet.. Türkiye‘ye geldiğinizde, mümkün olduğunca çok çeşidi olan ekmeklerden mutlaka denediğinizden emin olun .Hepsinin taze ve lezzetli  olacağını garanti edebiliriz!

EKŞi MAYA’NIN TARİHÇESİ

Ekşi mayalı ekmeğin ise tarihi karışık biraz Amerika’ya getiren ilk kişinin Christopher Columbus olduğu efsaneler arasında.Ekşi hamur için tarihi başlangıç ​​noktası olarak görülsede, ekşi mayanın bulunuşu Mısırlılara dayandığı söyleniyor.

♥UN

Un seçiminiz aslında çok önemli ben tam çavdar unu ve buğday unu kullanıyorum maya yaparken daha çabuk fermante oluyor.Sizin sürekli aldığınız bir un varsa tabiki olur.Tam buğday unu,çavdar ,beyaz un yada siyez unu olabilir.Siyez unu biraz daha sert bir un dur.Eğer ekmeğinizi sert istiyorsanız  karıştırabilirsiniz.

♥SU

Yaşadığımız yerde çeşme suyu çok kireçli olduğu için kullanmıyoruz.Hazır su alıyor ve kullanıyoruz.Sizin yaşadığınız yerde sularınız kireçli değil ise kullanabilirsiniz.Ekmek yapımında suyun sertlik derecesi önemlidir.

♥EKŞİ MAYALI HAMUR YAPIMI;

Haftada bir veya daha fazla ekmek yapmak istiyorsanız, mayanızı buzdolabında saklayın. Hafta da 1 kez besleyin .Eğer ertesi gün ekmek yapacaksanız 1 gün önceden, buzdolabından çıkarın ve besleyin ve tezgahın üzerinde bırakın. 4 saat sonra tekrar besleyin. Mayanın  tamamen aktif olması ve ikinci beslemeden sonra kullanıma hazır olması 2-5 saat sürebilir. Tamamen aktif ve iki katına çıktıktan sonra ekmek yapmaya hazırdır.

                                         8295804337_19466f0537_b

 

 

wpid-wp-image-1052830957jpeg.jpeg    Organizmalar soğuk tutulmadığı sürece günlük  beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Hamurun sürekli canlı   kalması için devamlı beslemek gerekir.  • Mayayı  un ve su ile karıştırdıktan sonra, en az 30 dakika veya 4 saate kadar bekletin. Bu süre zarfında un suyu emer  tamamen dinlenir. Ekmeğiniz daha lezzetli bir hale gelir
  • Hamurun üzerinde kabarcıklar ve biraz ekşi koku olmalıdır. Bir kaşığı bir bardak suya bırakarak hazır olduğunu test edebilirsiniz; eğer yüzerse, hazır!
  • Hamurun dinlenme adımından sonra, tuzu karıştırın. Tuz oranı lezzetli bir ekmek için gereklidir.
  • Ben un ve tuz koyup iyice karıştırıyorum,mayayı daha sonra ilave ediyorum.Tuz ile mayanın direct temas  etmesini istemiyorum,tuz mayanın etkisini azaltır derler benimkiside alışkanlık herhalde.

Ekşi Mayalı Ekmek tarifim

4 Su bard. Tam buğday unu
2 Su bard. ekşi maya
1,5 Su bard. su
2 Çorba kaşığı tuz
3 Çorba kaşığı kekik
1 Su bard. kuru domates

 

ek2

Tezgahı unlayın hamurunuzu yavaşca  tezgaha koyun ve ikiye bölün. Hamuru 30 dakika tezgahta dinlendirin. 30 dk  sonra hamurunuzun düzleştiğini fark edeceksiniz.  Elinizle hafifçe yanlardan çekiştirerek bir dikdörtgen haline getirin. Önce uzun kısımları birbiri üzerine katlayın. Sonra baton kalıba sığacak şekilde kısa kenarları alta doğru kıvırıp unladığınız kalıba dikkatli bir şekilde bırakın. Hamurunuz yırtılabilir, kopabilir asla dert etmeyin. Pişerken kendini toparlayacaktır..Hamurunuzu tırtıklı bir bıçak  ile şekillendirin.Üzerine zeytinyağ sürebilirsiniz. 

 Pişirmeden önce şekil verdiğiniz hamurunuzun üzerine zeytinyağ sürmek ekmeğinize güzel bir renk ve parlaklık verir. ♥PİŞİRME:

  • Ekmek hamurunuzu 170° 30 dakika pişirin yazamayacağım çünkü herkesin fırını değişiklik gösterebilir.Fırının altına 4-5 adet buz küpü koyun.Buz küpleri buhar oluşturur ve ekmeğin kabarmasına yardımcı olur. Tazeliği en üst düzeye çıkarmak için dilimlemeden önce 1-2 saat tamamen soğutun.
  • tazeliğini koruması için oda sıcaklığında 1 güne kadar plastik bir torbada saklayın.


Ekmeği dilimlemeden ve tadını bakmadan önce 1-2 tamamen soğumaya bırakın.

 MOMSSWEETBABY&

momssweetbaby

 Ben bitkilere doğanın rengine aşık.. Elimden geldiğince sağlıklı organik yaşamaya ve yaşatmaya çalışan. Sosyoloji ve Güzel Sanatlar mezunu üstelik araştırmayı ve insanlara yararlı bilgiler getirmekten mutlu olan bir eş bir annneyim.  

İlk yorumu yapan siz olun