Evimizdeki Mucize Hibuscus…

17027140248_0ca6ce061f_b

 Hibiscus, canlı bir kırmızı renk tonuna sahip tatlı ve ekşi bir çaydır. Hibiscus çayını ilk defa tadıyorsanız size çok ekşi gelebilir. Hibiskus  ayrıca kilo kaybını iyileştirmeye ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilecek sağlıklı bir içecektir.

48755957032_b2340f4309_b

Hibiscus çayı, sağlığa artıran antioksidanlarla doludur.Hibuscus çayı  A,C ve B  vitaminleriyle doludur. Bu antioksidanlar vücutta strese neden olabilecek serbest radikallarin vücuttan atılmasına yardımcı olur.Bu antioksidanlar kan damarlarındaki iltihabı azaltır,kanın pıhtılaşmasına ve yüksek tansiyona neden olan kan hücrelerinin birikmesini önlermiş.Bu durumda anlıyoruz ki düşük tansiyonu olanların dikkatli kullanması gerekli. Benim gibi diyabeti olanların da..

Hibiscus  kış boyunca bizim evimizden eksik etmediğimiz yudumlarken sıcak ,rahatlatıcı ve ekşi tadı olmazsa olmazlarımızdandır. Hibuscus sadece kırmızı bir bitki çayı değildir. Sakinleştirici, stres azaltıcı, uykunuzu getirme gibi bir özeliği vardır. 

 *   *  *  *  *  *  *  *   *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *     

             Vücudumuz bizim evimizdir ve evimize iyi bakmak biim sorumluluğumuzdur.

 *   *  *  *  *  *  *  *   *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *  *   *  *  *  *  *  *    

 Sağlıksız içecekler içmektense hibuskus çayını içmeyi öneririm. Kilo verme hedeflerine ulaşmanın harika bir  yolu bence..

Hibuscus çayının  metobolizmayı düzenlemeye yardımcı olduğunu gösterdi.Hibuscus çayı bireylerin vücut kitle  indeksi ve bel,kalça oranını düşürdüğü görülmüş.

5298330003_b9f8535eeb_b

 

 • Anti Depresan ve ruh hali.: Araştırmacılara göre çayın içinde bulunan antitoksidanlar depresyonu yenmeye ve ruh halini iyi geldiği  yönünde bilgiler olduğunu söylüyor. 
 • Hamilelik: Östrojen seviyelerini etkileyebileceğinden, hamileyseniz veya hamile kalmaya çalışıyorsanız kaçınılmalıdır.Herhangi bir bitkisel çay içmeden önce doktorunuzla konuşun.
 • Kan basıncı:   Düzenli olarak bir kaç hafta tüketmenin kan basıncını düşürebileceğini söyleniyor.
 • İlaç etkileşimleri:  Hibuskus çayı için;
 • Yüksek Tansiyon yüksek tansiyonu olanlar da kan basıncı seviyesini düşürüyormuş.
 • Diabetli olanlarda ise kan şekerini düşürüyor.(Bizzat kendim denedim.)
 • ALERJİLER :Derhal döküntü, yutma güçlüğü veya kaşıntılı gözler yaşıyorsanız derhal kullanmayı bırakın ve bir sağlık uzmanına danışın.
 • MİKTAR : Aşırı tüketidiğnde baş dönmesi ve halüsinasyonlara sebep olabiliyormuş. Bu sebeple araba kullanmadan kısa bir süre içilmesi önerilmez.

 

*   *   *   *   *   *   *   *    *  *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *    *   *   *   *    *   *    *   *   *   *   *   *       

      Kafeinsiz bir çay arıyorsanız hibiscus tercihiniz olabilir. 

*  *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *    *   *   *   *   *   *   *   *   *   *   *    *   *   *   *   *   *       

 NOT: Hibuscus çayını kulanırken dikkatli olun çünkü neredeyse dokunduğu her şeyi kolayca kırmızaya boyabilir. Tezgahtaki veya lavabonun üzerindeki damlaları da hızlıca silin! Kullanılan hibiscus çiçekleri atın.

Hibuscus nasıl demlenir ↓↓

 

 

5916390829_a4f74dd51f_c

8298580929_5b595f7e25

YETİŞKİNLER İÇİN;

 •  2  Su bardağı su
 •  1  Tutam hibiscus çayı
 • 1  Çubuk tarçın
 • 2   Adet karanfil
 • Bal

ÇOCUKLAR İÇİN MİKTAR;

 • 2 Yaprak  hibuscus
 • 1 Bardak su
 • Tarçın
 • Karanfil

 HAZIRLANMASI

 1. Suyu ısıtın hibuskus çiceklerini sıcak suyu içine atın.                 
 2. Hibuskusun 5-10 dk  demlenmesine izin verin. 
 3. Bir süzgeç yardımı ile  hibuskus çiceklerini sudan çıkarın.
 4. Damak tadınıza göre  bal,tarçın ve karanfil ekleyip servis yapın.

                                                                                                                       MOMSSWEETBABY &                                                                         

KAYNAKLAR

http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/3655784.stm 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24549255/

 

momssweetbaby

 Ben bitkilere doğanın rengine aşık.. Elimden geldiğince sağlıklı organik yaşamaya ve yaşatmaya çalışan. Sosyoloji ve Güzel Sanatlar mezunu üstelik araştırmayı ve insanlara yararlı bilgiler getirmekten mutlu olan bir eş bir annneyim.  

İlk yorumu yapan siz olun