Hadi Ekmek Yapalım :)))

20151216_175734-04

Bizlere iyilik mi yapılıyor,yoksa kötülük mü? Gün geçtikçe gıdaların içinde yer alan  katkı maddelerini duydukça içime fenalıklar gelmeye başlamıştı ki, son olarak ekmeğin içinde  insanın aklına bile gelmeyecek maddeler bulundu. Bunları düşünmek bile delirmeye yeter.Bizler bu kadar zaman bu maddeleri vücudumuzu ziyaret etmelerine izin mi vermişiz.

Evimde ve yüreğimde her şeyden habersiz, ne verirsen onu yiyen bir oğlum var ve ben ona bu kötülüğü yapmadım ve yapmayacağım.

Kendi emeğinizle evde birşeyler hazırlamak inanın çok mutluluk veriyor.Herşeyin anahtarı olduğunu hissettiren un,tuz,maya 3’lüsü burda da devreye giriyor.Ve mutfaktan gelen mis gibi kokular sofraya konulduğunda yüzlerdeki tebessüm herşeye değer.

Artık her şey gibi ekmek pişirmek içinde nedenlerim var,ne kadar ekşi maya tutturamamış olsamda (yapmaktan vazgeçmeyeceğim).Sağlıklı ekmeklere yelken açmaya devam…

Tarifi ⛄

3 bard. tam buğday unu
2 bard. normal un
1 çorba kaşığı zeytinyağ
1 su bard. zeytin
1 adet yaş maya
1 bard. süt
Yarım bardak su
1 çay kaşığı tuz

Bir kasede maya ve ılık suyu eritin ve mayanın yaklaşık yarım saat kabarmasını bekleyin.
Başka bir kapta da normal unu ,tam buğday ununu ve tuzu harmanlayın iyice karıştırın. Tuzun maya ile  temas etmemesini sağlayın yoksa maya işlemini yitirebilir.Hamuru çok iyi yoğurun ve üzerini örtüp 30 dk mayalandırın. 30 dk sonunda tekrar yoğurun  şekil verin ve bir  30 dk daha bekleyin.İkinci 30 dk sonunda üzerine zeytinyağ ve yulaf ezmesi serpiştirin.
20 -30 dk bir zaman diliminde harika mis kokulu ekmeğimiz hazır oluyor.

Tadı sanki içinde ekşi maya varmışcasına hafif ekşi ve sert. En güzel yanı güvendiğiniz fırından çıkması, bu sizin ekmeğiniz… :)))

 

 

Aşağıda hergün tükettiğimiz ekmeğin içindeki maddeleri paylaştım göz atabilirsiniz.
EKMEĞİN İÇİNDE BULUNAN MADDELER!

*E 170 kalsiyum karbonat. Yüksek dozlarda zehirleyicidir. Safra, böbrek taşı, hemoroit, müzmin kabızlık, fistül kanaması gibi hastalıklara sebep olabilir.

*E 471, E 477 mono ve di-gliseridler ve modifiye edilmiş fırkaları. Bitkisel ve hayvansal olabilir. Domuzdan ve helal şekilde kesilmeyen hayvanlardan elde edileni Müslümanlar için haramdır.

*E 280 propiyonik asit, E 281 sodyum propiyonat, E 282 kalsiyum propiyonat, Koruyucu olarak kullanılır. Migren ağrılarına sebep olabilir; yaygın olarak ekmek ve un mamullerinde kullanılır.

*E 283 potasyum sorbat. Koruyucu olarak kullanılır. Migren ağrılarına sebep olabilir. Ekmeklerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

*E 200 sorbik asit. Cilt kaşıntılarına sebep olabilir.

*E 420 sorbital.  Bebek ve küçük çocuk gıdalarında kullanılması yasaktır. Fazla miktarlarda alınırsa baş ağrısı, susuzluk, bulantı ve kan şekerinin yükselmesine sebep olur.

*E 920 sistain: Una karıştırılır. İnsan saçından, başta domuz olmak üzere hayvan kılından, tavuk tüyünden elde edilir.

*E 924 potasyum bromat: Büyük miktarda bulantı, kusma, diyare-ishal ve sancıya sebep olur.

*E 928 benzoil peroksit: Unu beyazlatmak için kullanılır.

Momssweetbaby&

momssweetbaby

 Ben bitkilere doğanın rengine aşık.. Elimden geldiğince sağlıklı organik yaşamaya ve yaşatmaya çalışan. Sosyoloji ve Güzel Sanatlar mezunu üstelik araştırmayı ve insanlara yararlı bilgiler getirmekten mutlu olan bir eş bir annneyim.  

İlk yorumu yapan siz olun