Meme Bırakma Hikayemiz

babe with vegetables

Artık memeyi bıraktık. Gerçekten çok fazla yorulmaya ve uykusuz kalmaya başlamıştım. Şekerim artık gündüzleri çok fazla yükseliyor ve düşüyordu. İlk yaptığım şey Kayra’nın doktoruna sormak oldu. Kayra diğer yaşıtlarından ileri de olduğu ve yemesi de çok normal olduğu için 18 ay emmesinin yeterli olacağını söyledi. Endokrinoloji doktoruma da sormak istedim. 2 yaşına kadar devam etmem gerektiği ama şeker seviyem çok düzensizleştiği için artık bıraktırmamın daha iyi olacağını düşündü.

Kendimle ilgilenmem ve Kayraya daha verimli olmam ve onunla daha çok bir şeyler paylaşmam için bu gerekliydi. Evet .. artık en zor bölüme geldik, nasıl olacak tamam karar verdim, ama uygulamak çok zor geliyordu. Memeyi bıraktırmak ve bıraktırmamak arasında kararsızdım. Kendim de o cesareti bulamadım. Eğer Kayra çok zorlanırsa kararımdan dönmekten çok korktum. Blogger arkadaşlarımın yazdığı meme bırakma hikayelerini okuyunca biraz endişelendim aslında…. Eşimin bana söylediği, acı biberi deneyen bebeklerin hemen memeyi bıraktığıydı. Karar vermem lazımdı… Ya şimdi yada sorunlara devam. Hemen denemek istedim. Biraz acı pul biberi sulandırdım ve sürdüm. Sıra geldi denemeye.. Rengi tam belli olmadığı için anlayamadı. Emmeye başladı, bir den kafasını çekti. Ellerini açıp ” acı ” dedi. “Annecim ne oldu ister misin “dedim. Kafasını iki yana salladı.” Artık tamam oldu bu iş” dedim. Gece olacaklardan korkuyordum. Gece uyandığında  hipp gece yoğurtlu mama verdim. Kayranın çok sevdiği bir mama için de katkı maddesi olmadığı için benim güvenle kullanacağım bir mama. (Diğer mamalar da katkı maddesi olduğu için güvenle tercih edebilirsiniz. ) Ertesi gün 1-2 kez emmek istedi. Ben “acı annecim hatırladın mı” dedim. İstemekten vazgeçti. Artık bırakmaya hazırdık.1-2 geceyi böyle geçirdik. Bu kadar kolay olacağını hiç tahmin etmemiştim.

Geceleri ağlamadı ama gündüz huysuzluklarımız başladı. Yanımdan hiç ayrılmak istemiyor. Gece gözü babasını bile görmüyor sadece benim yanım da sakinleşiyor ama emmekte istemiyor. Bana daha çok bağlandı. Kayra uyumaya başlayacağı zaman emiyor bu uykuya dalması için artık bir bağımlılık oldu. Artık beni koklayarak uyuyor sallamama gerek kalmadan. Ben ilk anne olduğum zaman kesinlikle 2 yaşına emzireceğim diye düşünüyordum. Ve bunun için 18 Ay’a kadar emzirdim. Tabi ki 2 yaşına kadar emmesi çok güzel bir şey ama 15 aylık tan sonra artık bağımlılık yapıyor. Hem anneyi hem bebeği psikolojik ve bedenen yoruyor. Benim gibi diyabet iseniz 2 kat fazla yorgunluk ve şeker düşüklüğü demek. Memeyi bıraktırmanın  annenin ve bebeğin psikolojisine göre değiştiğine inanıyorum artık. Yaşayarak öğrendiğim için bizi gerçekten yorardı.

Eğer siz ve bebeğiniz memnunsanız kesinlikle 2 yaşına kadar emzirilmeli ama sizi gece uyanmaları ve bağımlılık sizi yoruyorsa kendinize ve bebeğinize daha verimli olmak için kesinlikle bıraktırmak gerektiğini artık düşünüyorum.

Aradan tam 1 hafta geçti. Ve artık kayra ve ben düzenli uykuya kavuştuk. Artık kendimi daha iyi hissediyorum. Tabi ki halen bana sarılarak uykuya dalıyor. Şu an ne yalan söyleyeyim bu bana huzur veriyor. Ben gayet memnunum. Anne olmak gerçekten anlatılmazmış. Böyle mucize bir olayı yaşamak gerçekten olağanüstü bir şey…

 

Momssweetbaby&

 

momssweetbaby

 Ben bitkilere doğanın rengine aşık.. Elimden geldiğince sağlıklı organik yaşamaya ve yaşatmaya çalışan. Sosyoloji ve Güzel Sanatlar mezunu üstelik araştırmayı ve insanlara yararlı bilgiler getirmekten mutlu olan bir eş bir annneyim.  

İlk yorumu yapan siz olun