Şeker Gebeler

f

 

diabet

Ben yaklaşık 15 yıldır Tip1 şeker hastasıyım.

Bu blogu yazmaya, hamile kaldıktan sonra karar verdim. Şeker hastası gebe, bulabilmek için o kadar araştırdım ki hiç bir şey elde edemedim, benim gibi şeker hastası olan o kadar kadın var ki ,insan bir şeyler paylaşıp ,öğrenmek istiyor bunu yaptıkça ‘da içine su serpilsin istiyor,   tabii ki insan kendi kendine yaşayıp öğreniyor ama ben yaşadığım şeyleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Böylelikle düzenli olduğu sürece şeker hastalığının ,gebelik süresince zor olmadığını anladım.. :))

6

 

a

   Bebeğimin ilk görüntüsü

 

Ben hamile olduğumu 6 haftalık olduğunda öğrendim, şekerim o kadar dengesiz olmuştu ki, çok korktum hamile kalmadan önce Hba1c 6.1 çıkıyordu (bu çok önemliymiş)

Regl öncesi belirtilerle erken hamilelik belirtileri birbirine çok benziyor. Ağrılı göğüsler, şişkinlik hissi, yorgunluk, sıkıntı halleri. Regl öncesinde mide bulantısı o yüzden anlamam biraz geç oldu ve direk soluğu doktorda aldım. İlk gittiğimizde kalp atışı yok dedi çok korktuk daha araştırdık ki kalp atışı daha oluşmamış yani anlayacağınız bu çok normalmiş, normalde 7 haftalık tan sonra kalp atışı duyulmaya başlarmış, doktor  bu işte çok önemliymiş.Doktorumu hemen değiştirdim tabi. Gitmeniz gereken aynı anda 3 doktor var iç hastalıkları( metabolizma hastalıkları  uzmanı) ,kadın doğum (diyabet bilgisi olmasına dikkat edin),diyetisyen….. Kadın doğum ve diyabet doktorunuz aynım anda çalışıyor bu çok önemli… Yemek saatlerimde çok önemli bu arada…

kahvalti

Bu saatlere uymanız önemli ve şekeriniz ölçmeniz o zaman her şey kontrol altına giriyor.

 

 

    7

 

Artık yeni doktorumdayım. Çok tatlı bir o kadarda kendinden emin ve diyabet bilinci olan bir doktor, ilk kalp atışı duyduk en sonunda çok güzeldi, mercimek tanesi kadar, şu anda insan görüntüsüyle uzaktan yakından ilgisi olmasa da sadece sekiz ay sonra burnu-ağzı, kolu-bacağı ile tastamam olacak olan bir hayat var içimde. Her ne kadar fiziksel olarak onu hissedemesem de varlığını yine de belli etmeye başladı, çünkü uykulu   bir  halim var. İlk  3 ay folik asit içmem çok önemliymiş., ama biraz korkuyorum, çünkü şekerim çok dengesiz bu ara ,yapılacak bir sürüde test var inşallah iyi çıkar.

 

 

 

 b

       Lantus- Apidra  

İlk iyi bir endokrinoloji  uzmanı ve metabolizma uzmanı bulmak bu çok önemli…, İlk olarak ilaçlarım değişti ,apidra ve lantus kullanıyordum(bunlar gebelikte yasakmış)

  Hamile kalmak istiyorsanız ,kalmadan önce mutlaka testlerinizi yaptırın yüksekse azaltmaya gidin novorapid , humulin N değişti 

 

 ilaçlarım ;

c

HUMULİN-N

 d

 

 

NOVO RAPİD

Novo Rabid    kullanmıştım daha önceden ama humulin N halen alışamadım gerçekten kötü bir ilaç kısa etkili olduğu için devam kısa zamanda etkisi bitiyor. Bu da gece şeker yükselmelerine neden oluyor ..:(   

        

 8

e

 Mide bulantım yok ,sadece çok uykum var. Öyle tatlı geliyor ki bu uykular. Normalde gündüz kesinlikle uyuyamayan ben şimdi başımı kaldıramıyorum. Şekerim düşmeye geçtiği anda uyku yapmaya başlıyor, bu daha önce olmamıştı ,o yüzden ayırt edemiyorum.. Bu ilk 3 ay normal gebeler gibi şeker gebeler içinde çok önemli çok yüksek devamlı olursa bebeğin düşme risk ‘i var, eğer şekeriniz devamlı düşüyorsa da     bebeğin iri doğma risk ‘i yüksekmiş ,küçük bir defter tutmaya başladım şeker değerlerimi yazıyorum

3-4 saatte bir ölçmek gerekli..:)

 9

 

Vücudumdaki kan dolaşımı arttığından baş ağrılarım olabilirmiş. Hakikaten de son zamanlarda baş ağrısı çekiyorum, daha öncede bunu çok yaşadığım için gece beni uykumdan uyandırdığı oldu daha önce ağrı kesicileri su gibi içen ben şu an daha temkinliyim. Sadece ağrı kesici olarak  MINOSET PLUS  içebilirsiniz ,şekerim şu  an düzenli  gitmeye başladı. ilk başlarda hormonlarım değiştiği için şekerim de oynama yapması gayet normalmiş..(

 

Neler oluyor; Bu hafta bebeğinizin yüz yapısında önemli gelişmeler var. Ağzı açıp kapama hareketleri başladı. Gözler ve dudaklar gelişiyor.

 

 10

 Evet artık tam 2 aylık bebiş ,mide bulantım yeni yeni başladı, yemek görmek istemiyorum .yemek yiyememek şeker dengemizi de etkiliyor tabii şu an insülin seviyemi biraz düşürdüm çünkü şeker düşüklüğü bebek için iyi olmazmış ne kadar şeker yersem bebek o kadar iri doğarmış ve bu da solunum yetmezliğini sebep oluyormuş. İnsülin seviyenizi dengede tutmanız gerek bunun için her yemek ‘te ayran yada yoğurt tüketin ve  1 dilim ekmek mutlaka yiyin bu sizin şeker dengeniz için çok önemli ve açlık kan şekerinizden çok 1 saat tokluk kan şekeriniz şu an itibariyle çok önemli…

 

Neler oluyor; Bugünler de bebeğimizin göz rengini belirleyecek iris tabakası oluşur .Yine göz kapakları da bu haftanın  sonunda oluşacak.

 

 11-12

 

       Bu hafta 2’li test var, çok korkuyorum çünkü diyabet olmam bu korkumu haklı çıkarıyor. Doktordayız ultrasonda . Ense kalınlığını görmek için çaba harcanıyor ama bebeğimiz hiç bir şekilde göstermiyor karnımı sağdan soldan dürtmeye başladı sanki anlıyormuş gibi yüzü bize dönük ama göstermiyor evet şimdi oldu ,her şey gayet iyi çok rahatladım şimdi sıra kan sonuçlarında inşallah iyi çıkar. Doktorum korkmamamı benim (özel olmadığımı sadece diyabet olduğumu söyledi ) bu söz o kadar önemli’ ki bunu duymak çok güzel . Her doktor ‘a gittiğimde şeker değerlerimi de götürüyorum , gösteriyorum.. bir çizelge yaptım sabah ,öğle ,akşam ve ara’ lar )bunları he ölçtüğümde yazıyorum ve bunu diyabet doktoruma ve kadın doğum doktoruma her 15 günde bir gitmem ve göstermem gerekiyor.

 

 13

 

Kan testi sonuçlarını aldık her şey gayet iyi, ben de iyiyim artık içim rahat etti, hala yemek yiyemiyorum .Şekerim gündüz iyi ama gece bir şeyler oluyor bu tarih öncesinden kalma ilacı kullanmak istemiyorum artık ama mecburum. Diyabet dr benden fruktozamin yaptırmamı istedi.

 

Son iki-üç haftalık ortalama kan glikoz düzeylerini yansıtılır. Fruktozamin  glikozillenmiş plazma protein düzeyleri gösterdiğinden, serum protein konsantrasyonlarındaki değeri kolayca etkilenir

 

Tedavide yapılan bir değişikliklerin glisemik kontrol üzerine etkisinin daha kısa sürede gözlenmesi açısından önemlidir ve bebeğin ne kadar etkilenip etkilenmediği gözlenir. Her ay Fruktozamin  yaptırmak gerek, benim sonuç’ um 245 çıktı.( referans Aralığı 200-275 arası)

 

14

 Artık 3 ayımızı bitirdik ..Midem de bir şeyler oluyor çok ağrıyor resmen kıvranıyorum ağrıdan ,gece doktorum aradık minoset iç dedi, geçmezse hemen acil gitmen gerekiyor dedi gebelik zehirlenmesi olabilirmiş  Allahtan geçti…

    Sabah yine aynı ağrı hemen doktor’ a gittik reflü başlangıcıymış hamilelerde olan bir şeymiş. Rena  duo verdi her yemekten sonra alıcaymışım .Bebeğimiz gayet iyi ona bir şey oldu zannettim her doktor ‘a gittiğimde aklım çıkıyor ama Allah’tan bir şey yok…:)))

 

 15-16

 

     Şekerim gündüzleri novo rapid kullandığım için iyi ,ama gece humulin-N sayesinde bir iniyor, bir çıkıyor lantus ‘u mum’ la arıyorum. Günde en az 8 kez ölçüyorum gündüz insülin ihtiyacım çoğaldı ,daha önce 12 yapıyordum şimdi en az 16 bu gayet normalmiş, yediklerime göre de değiştiriyorum insülin ihtiyacımı kendi kendinizin doktoru olacaksınız anlayacağınız, bu çok önemli. Artık gece yarısı kalkıp ölçüyorum şekerimi eğer yüksekse ek iğne yapıyorum.

 

 17

  D -vitamini kullanmanız gerek ,bu hem yorgunluğunuzu alacak , hem de bebeğinizle size iyi gelecektir. Artık vitaminlerimde değişti, günde bir tane ELEVİT alıyorum, akşam yemeğinden sonrada aldığım  MAGNEZYUM kasılmalara ve kramplara iyi geliyor.

 

18-19

   Sanki o kadar hızla geçiyor ki zaman ,18 hafta oldu bile, görüldüğü gibi diyabet hastası bir bayanı bekleyen bir çok olumsuzluk var. Bütün hastalıklarda olduğu gibi diyabetinizi tanıyorsanız yapılması gerekenleri çok kolay bir şekilde uygulayabilirsiniz ,doktorunuzun iyi olması çok önemli bu arada ,Allah’a şükür şu ana kadar çok iyi gitti.

20

 Sık sık  fruktoz amin yaptırıyorum, gayet iyi gidiyor. Şeker değerim  235 çıktı. Hamilelikten önce yediklerinize dikkat ediyorsanız hamilelikte hiç sorun olmuyor. Her gün 1 adet elma yiyorum şekerim düştüğü zaman en büyük yardımcım. Ancak elma’ yı 40-50 düştüğü zaman yiyin şekerli su içmeyin vücudunuza zarar vermesin daha çok,40 altına düştüğü zaman şekerli su için ..Kendinize dikkat ettikten sonra kaç yıllık diyabet olursanız olun, inanın Allah (c.c)ın izniyle her şeyi başarırsınız.

 

 21-22

    Bu hafta 4 boyutlu test vakti geldi, çok heyecanlıyım.Evet artık zamanı ve her şey normal ,normal hamilelerden hiç bir farkım yokmuş, bu da  kontrollü yemek yemenin ve kontrollerimi yapmanın faydaları.4 boyutlu test çok önemli bunu sakın atlamayın, bizim için değil tüm hamileler için önemli bebeğimizin sağlığı açısından damarlarından ,ciğerlerine ve suyuna kadar en doğru biçimde sonuç veriyor.

23-24

 Bu hafta fruktoz amin yaptıracağım ,bebeğim nasıl merak ediyorum, doğruyu söylemekse çok korkuyordum. Bu haftaya gelene kadar çok endişeliydim. ALLAH (c.c) şükür her şey yolunda ,kendine dikkat ettiğin sürece korkulacak bir şey yokmuş …

 

25-26

 Fruktoz amin 235 çıktı, bu çok iyi haber ..  Artık hafta hafta çok fark ediyor göbeğim. Bilmiyorum hiç geriye dönüp bakıyor musunuz, ama her hafta değişiyor gerçekten, gebelikle ilgili pek bir sıkıntım olmadı. Vücudumda çatlağımda yok inşallah böyle gider.

 

27-28

Bugün kontrollerimiz var. Endokrinoloji ‘de, şeker değerlerim gayet iyi gidiyor. Bebeğimizin de  ultrason görüntüleri gayet keyifli doktoruma göre 2 hafta ilerden gidiyormuş oğlumuz bu çok güzel bir haber,  zaman ilerliyor ama günler bize geçmiyor sanki , beklemek çok sıkıntılı bir o kadarda heyecanlı ve güzel.

 

29

Uyku giderek sorun haline gelmeye başlıyor. Hamile kadınların mümkün olduğunca sol yanlarına yatmaları tavsiye edilir. Her tarafım uyuşuyor sağ- sol ‘a yatmaktan bir de sıcaklar var tabi inanılmaz sıcak uyumak mümkün değil …

    En sonunda tatil izni aldık doktorumuzdan kısa süreli tatil çok iyi gelecek Endokrinoloji doktoruma’ da sordum yüzmenin çok faydalı olduğunu söyledi:)))))

 

30

 

Oldukça sakin ve bol dinlenmeli bir hafta geçirmeyi planlıyorum, bol bol yüzüyorum, güneşe çıkacağım zaman karnıma kalın bir havlu koyuyorum. Bebeğimin güneş   suyunu etkilememesi için genellikle gölgede oturuyorum. Biz diyabetlilerinde dikkat etmemiz gerekir fazla güneşte kalmamaya .Diyabetim gayet iyi gidiyor sadece çok hareket ettiğim zaman düşüyor yoksa şu an sıkıntım yok….

 

untitled

 

 31

 

  Her şey yolunda sadece ayakta kaldığım zamanlarda sağ ayak bileğim şişmeye başladı. Şehir dışında olduğum için doktora gidemiyorum, endokrinoloji doktorumla konuştum, İstanbul’a döner dönmez doktor ‘a gözükmem gerektiğini söyledi. (Şeker hastalarında gebelik sırasında damar tıkanıklığı olabilirmiş).

 

32

 

32 haftayı doldurduk ve İstanbul’a geri döndüm. Eve geldim küçük bir kanamam oldu, soluğu doktor’ da aldım. Erken doğum tehlikem varmış, NST denilen alete bağlandık. Bilmeyenler için söyleyeyim: Karnınıza sensorlu iki kemer takıyorlar. Biri kasılmaları ve bebeğin hareketlerini, diğeri ise bebeğin kalp atışlarını takip ediyor. NST ’ye takıldığım 20 dakika boyunca kasılmalar çok şiddetliydi, kalp atışları gayet yerindeydi (harika), hareketleri ise neredeyse durmak bilmedi. Sonuç olarak’ ta 2 gün hastanede kalmam gerekiyormuş. Uzun yolculuk erken doğum tehlikesini getirmiş.(bunun şekerle hiç bir alakası yok)

 imagesCAG5BPFF

 

 33

Hastaneden çıktım ,20 gün boyunca hiç kalkmadan yatacağım,2 saatte bir pre-par  ve sabah akşam’ da isoptin kullanacağım , yatmak çok sıkıcı uyuyamayınca ve sıcaklarda bu kadar olunca çok zor, ama yapılacak bir şey yok:(((

 

34

 

        Fruktozamin yaptırmam gerekli bu bebeğim için çok önemli, şeker değerlerimi doğum yapana kadar yazmaya devam edeceğim , bunu yapmanız çok önemli yazdığınız zaman daha düzenli oluyorsunuz ,şekerinizi daha dengede tutmanızı sağlıyor ve en önemlisi kendinizi iyi hissettiriyor…

 

 35

 

Zaman yaklaşıyor 37 hafta da alacaklar meleğimi 2 HAFTA  KALDI. Her şey yolunda gidiyor Allah’ım  gerçekten yardım ediyor. Artık her gidişimizde NST giriyorum bebeğim kıpır kıpır ..

      Diyabetli annelerin bebekleri genellikle iri olurmuş  anne karnındaki su seviyesi fazla olurmuş buda bebeklerin iri doğmalarına sebep olurmuş. Allaha şükür benim her şeyim normal. Bebeğim şu an 3100 gr ama bu anne – baba genetikliğinden kaynaklanıyormuş yani şu an diyabetle bir alakası yok..:)))))

    Artık çok yatmak gerekmiyor ama çok dolaşmamda gerekmiyor ikisinin ortası. Yapmam gereken o kadar çok şey var ki bebeğimle ilgili her şeyi kendim hazırlamak istiyorum, fazla hareket etmem yasak olduğu için yavaş yavaş yapmam gerekiyor(pijama, aksesuar doğum için gerekli ikramlıklar bunların hepsini kendim yapmak istiyorum.

 

 36

 

  Artık çok ayakta kalmakta zorluk çekiyorum topuklarım acıyor ,Allah’tan kilo almadım toplam aldığım kilo şimdiye kadar 8 bu diyabetliler için çok önemli. :))   Kendimi çok yorgun hissediyorum artık zaman yaklaştıkça ve yapmak gereken o kadar fazla şey var’ ki yapacaklarınızı  son zamana bırakmayın, hiç olmadık bir şey çıkabiliyor bana olduğu gibi kimseyi dinlemeyin 5 aydan sonra yapmaya başlayın yada alacağınız şeyleri ve yerleri kesinleştirin.

    

 37

 

   Çok az zamanım kaldı. Bugün doktorum Meltem hanıma gittim. (çok iyi çok tatlı bir insan, gerçekten gözüm kapalı kendimi emanet edebileceğim biri)

    Nasıl olacak ne yapacağız konuştuk, istersem normal doğum yapabilirmişim ama suni sancıyla, diyabet olduğum için 40. haftayı bekleyemezmişim çünkü  anne ve bebek ölümleri çok olurmuş o yüzden en mantıklısı sezaryen bebeğim ve benim sağlığım açısından. Daha sonra anestezi uzm. görüştük şeker defteri tutmam işleri kolaylaştırdı ve günümüzü aldık  4 gün sonra bebeğimi kucağıma alacağım inşallah.

 

37.Hafta 5 gün

 

O kadar fazla işim var ki, biricik eşimle kendi ellerimizle oğluşumuzu ziyarete gelenlere ikramlık kurabiyeler  ve süsler hazırladık.(ikimizin baş başa yapması o kadar güzel ki tavsiye ederim.)

İşte beklenen gün geldi, artık hastanedeyim ilk doğuma beni alacak meltem hanım , ilaç ve yemek zamanımı dengelemek için. Benimle birlikte 12 doğum daha varmış, anlayacağınız bugün bir sürü  bebek geliyor, çok heyecanlıyım. İçimde hiç daha önce yaşamadığım bir ürperti var. Bütün ailemiz burada herkes çok heyecanlı ailelerimizin ilk bebeği geliyor. 

   BEBEĞİM doğdu.3.850 gr,  52 cm çok sağlıklı sadece solunumu çok hızlıymış biraz yoğun bakımda kalması gerekiyor sezaryen doğumlarda rastlanan bir şeymiş…

 

f

LOĞUSA  ŞERBETİMİZ

 

 DSC03376

   İKRAMLIKLARIMIZ

momssweetbaby

 Ben bitkilere doğanın rengine aşık.. Elimden geldiğince sağlıklı organik yaşamaya ve yaşatmaya çalışan. Sosyoloji ve Güzel Sanatlar mezunu üstelik araştırmayı ve insanlara yararlı bilgiler getirmekten mutlu olan bir eş bir annneyim.  

İlk yorumu yapan siz olun