Vazgeçilmezimiz Meyveler

2015-01-05-17.21.07

Meyve ve sebze sağlığınızı korumak için en önemli besin kaynağı üstelik birçok önemli fitokimyasallar (bitkilerde doğal olarak bulunan aktif bileşenler) içeriyor. Fitokimyasallar bazı hastalıklara karşı korucudur.

Meyve benim için de çok önemli sabah kahvaltıdan önce ben mutlaka bir tane meyve yerim. Diyabetliler meyve yiyemez gibi saçma bir düşünce vardır. Ben tüketeceğim yiyecekler arasında en çok meyveyi tercih edenlerdenim. Tercihinizi doğru Zaman’da doğru meyveden yana kullanırsanız sorun çözülmüş olur. Ben meyveden vazgeçemem nasıl vazgeçilir ki.. :)))))))))))

Bizim en değerli yiyeceğimiz meyveler. Bizim ev de meyve hiç tükenmez, mevsimine göre seçilip yenir. Kayranın en büyük ödülüdür. Biz ödül olarak şeker ve çikolata kullanmıyoruz ve kullanmayı da düşünmüyoruz. Biz daha tadına bile bakmadık bu içinde ne olduğu belli olmayan kimyasal tatların. Biz bu mısır şurubunun bulunduğu tatlılar yerine meyveleri tercih edenlerdeniz.

Elinde çikolata ve şekerlemelerle o ufacık çocukları görünce içimi acıtıyor, çok minikler siz veriyorsunuz ve onun hoşuna gidiyor. Hangimizin hoşuna gitmez ki biz yetişkinler bile kendimizi durdurmazken bu kadar tatlı, ballı kaymaklı ürünlere. Hiç bir şeyden mahrum kalmasın tatsın damak tadı gelişsin derken ciddi misiniz! Gurmemi yetiştiriyoruz da bizim mi haberimiz olmadı. En geliştirici damak tadının çeşit çeşit sebze ve meyvelerde olduğunu unutmayın.

Meyveler çocuklarımızın beslenme de keyifli atıştırmalıkları olabilir. Ben çocukların damak tadına inanmayanlardanım. Dünyaya yeni gözlerini açmış bu meleklerin anne sütü dışın da hiç bir besinin tadını bilmiyorlar, biz ne verirsek o hamuru nasıl şekillendirirsek öyle olur. Bebeklerin en büyük damak tadı biz anneleriz bence…

Ben diyabetli bir anneyim ve oğlumu şeker ve tuz’ dan uzak tutuyorum.  Yediğimiz her meyvenin için de yeterince şeker var, ekstra bir şekere ihtiyaç yok. Dışardan ne olduğunu bilmediğimiz bu kimyasal şekerlere karşı kapalıyız. Bence sizde denemelisiniz..

 

momssweetbaby&

 

momssweetbaby

 Ben bitkilere doğanın rengine aşık.. Elimden geldiğince sağlıklı organik yaşamaya ve yaşatmaya çalışan. Sosyoloji ve Güzel Sanatlar mezunu üstelik araştırmayı ve insanlara yararlı bilgiler getirmekten mutlu olan bir eş bir annneyim.  

İlk yorumu yapan siz olun