Yoğurt mu? Süt mü?

milk-yoghurt-3-2_0

milk-cow

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde ne yiyiyor, ne içiyoruz konusunda bizleri yeterince çelişkiye düşürdüler. Artık neyi nerden güvenle alıp tüketeceğimizi bilemez olduk. Yıllardır güven ile tükettiğimiz bir çok besini, güvenemez olduk. Bunların başında da süt geliyor tabiki… Nerde bizim çocuklumuzun sütleri.
Hazır sütler gerçek’ ten % 60 süt tozu mu! Böyle bir şeyi duyduktan sonra içimden o hazır sütleri hiç eve sokmak gelmiyor. İyi sağlıklı bir süt içmek için illa her evin arkasına bir inekmi beslememiz gerekiyor. Artık açık satılan taze şekilde evlere servis edilen sütçülere güvenemiyoruz. Sistem o kadar hızlı ilerliyor ki sokak sütçüleri yol kenarlarında güneş altında süt satar oldular. Ayvalık’ta olduğu evimize sıcak şekilde gelmiyor sütler. Sizin de güvendiğiniz bir sütçünüz varsa sütünüzü alabilirsiniz. En son aldığım süt tam bir hayal kırıklığıydı. Bizim şimdilik bir sütçümüz yok. Ben artık marketten aldığım günlük süt ile yoğurt yapıyorum.

Ben oğluma da süt vermeye başladım, (tadını alsın diye sadece) iyi kaynatılmış homojen olmayan sütleri tabi.Uzun ömürlü homojenize kutu sütleri süt ihtiyacınız için sakın kullanmayın. Kullanmak isterseniz günlük sütleri tercih edebilirsiniz. Her gün mutlaka bir kase yoğurt tüketmesine dikkat ediyorum oğlumun. Doğal olan hiç bir şey kalmadı çünkü geleceğimize vereceğimiz. Çocuklarımızın geleceği yok olmak üzere..

Ben sütü ve süt kokan ürünleri oldum olası sevmem de tüketmem de. Kendimi  bildim bileli süt içmem, şu ana kadar bana bir eksisi olmadı. Yapılan araştırmalar da bunu kanıtlar nitelikte. Benim eşim sütü inanılmaz sever  ve halen içer. Ama inanın benim kemik ve diş yapıp süt içenlere oranla daha sağlamdır. Sebebi tabiki de yoğurt.

Yoğurt’ du inanılmaz severim. Bazen sabah kahvaltıların da ev yapımı yoğurt ve meyve tüketirim. Evim den eksik olmayacak tek şey yoğurt dur. Hafta da yaklaşık 4 kg yakın yoğurt tüketiriz biz . Yoğurt kendi gibi saf, yararları da kendi gibi bembeyaz.

Yoğurt sindirim sistemi dengeleyen, ruh sağlığını düzelten, kalp krizi riskini azaltan ve zayıflatan saymakla bitmeyecek yararları var. Özellikle diyabette çok iyi geliyor kesinlikle. Sadece ekşiyen ve kaymak bağlayan yoğurt ve sütleri tüketiniz. Artık güvendiğimiz besinler evde kendi kendimize hazırladıklarımız. En azından geleceğimize bunu borçluyuz.

Momssweetbaby & Tatligebeler

momssweetbaby

 Ben bitkilere doğanın rengine aşık.. Elimden geldiğince sağlıklı organik yaşamaya ve yaşatmaya çalışan. Sosyoloji ve Güzel Sanatlar mezunu üstelik araştırmayı ve insanlara yararlı bilgiler getirmekten mutlu olan bir eş bir annneyim.  

İlk yorumu yapan siz olun