Çocuklar İçin Çok Sağlıklı Kahvaltı Fikri

wpid-wp-image-1704321.jpeg

 Siz hala yulaf denemediniz mi ! Hemen alabileceğiniz bir yerden koca bir paket yulaf alın :))

Yulaf, yeryüzündeki en sağlıklı tahıllardan biridir.

Sabah kahvaltımızın olmazsa olmazlarındandır. Her zaman aynı kahvaltıyı yapmak bize sıkıcı geldiği gibi çocuklar içinde sıkıcı olabiliyor. Bizde zaman zaman değişikler yapıyoruz, en sevdiklerimizden bir tanesi tabiki yulaf… Biz  çok seviyoruz. Yulafı hemen hemen her atışmalığımızda kullanıyoruz.

Yulafın çocuklar için faydalarını bilseniz hergün yedirirsiniz emin olun.Biz yulafın içine tahin,tarçın(şekeri dengelesin diye) süt ve kuru kayısı  vb.. ekliyoruz inanılmaz besleyici ve güzel oluyor denemenizi tavsiye ediyorum.

  • Yulaf: Yulaf vitamin,minerallar bakımından fazlaca zengin bir tahıldır.Bağışıklık sistemini geliştirdiği gibi içerisinde kalsiyum,fosfor, potasyum, demir, çinko ve sodyum bulunur. Sindirimi kolay sinir sistemine de inanılmaz faydalı olduğu gibi çocukların büyüme ve gelişmesi için gerekli olan tüm vitaminleri içerir. Çocuğunuz 2 yaşından ufak ise yulafı blendırdan geçirip un haline getirip süt ve yoğurt ile verebilirsiniz.
  • Tahin: Tahin susamın ezilmiş halidir.Bizim evimizden çocukluğumuzdan beri eksik olmayan ürünlerdendir.Annemin evinden çiğ tahin eksik olmaz sizlere de önerim kesinlik çiğ tahin bulup çocuğunuza vermelisiniz Tahin inanılmaz faydalıdır. Çocuğunuzda susam karşı alerjisi olup olmadığını  3 gün testi ile mutlaka kontrol edin vermeden önce.
  • Tarçın:  Tarçın tarih boyunca ilaç olarak kullanılmış. Tarçın inanılmaz güzel bir baharat,ben tarçını küçük miktarlar olmak üzere bir çok yiyecek ve içeceğimize kullanıyorum. Küçük miktarlar da kullanıldıktan sonra hiç bir zararı olmadığı kanıtlanmış.Tarçın çok nadir alerjilere neden oluyormuş.Bebeğinize büyük miktar da tarçın cilt tahrişlerine ve mide bulantılarına neden oluyormuş.Aşırıya kaçmadan kullanmakta fayda var.
  • Ayçekirdeği: Ay çekirdeği E vitamin yönünden inanılmaz zengin. Ben oğlumun kahvaltıların da yada ara öğünlerin çoğu zaman vermeye özen gösteriyorum. Çocuğunuz gerçekten iyi çiğniyorsa o zaman yediklerini içerisine rahatlıkla ilave edebilirsiniz .Ay çekirdeği 5 yaş altı çocuklar da çok dikkat edilmesi gerekiyor. Güvenemiyorsanız mutlak blendır dan geçirin derim.

Biz yulafı bu şekilde değerlendiriyor ve yemek çok hoşumuza gidiyor.Ispanak ile birlikte de çok kullanıyoruz. Ispanak sevmeyen çocuklar için inanılmaz güzel yedirme takdiğidir.Ispanaklı yulafı nasıl yaptığımı en kısa zamanda yazacağım.
Sevgiler :))

 

Momssweetbaby&

momssweetbaby

 Ben bitkilere doğanın rengine aşık.. Elimden geldiğince sağlıklı organik yaşamaya ve yaşatmaya çalışan. Sosyoloji ve Güzel Sanatlar mezunu üstelik araştırmayı ve insanlara yararlı bilgiler getirmekten mutlu olan bir eş bir annneyim.  

İlk yorumu yapan siz olun